Jednoręki bandyta
7 listopada 2009 – 11:45 | Brak Komentarzy

Pierwszy automat do gry losowej został skonstruowany w 1887 roku przez Charlesa Feya, na którym można było wygrać cygaro, papierosy, darmowy drink lub piwo. I był to naprawdę losowy (nie biorąc pod uwagę niezamierzonych niedoskonałości konstrukcyjnych) automat. Oprócz wygranych były również pola puste lub nagrody pocieszenia (najczęściej nie odbierane) typu lemoniada.

Czytaj całość »
Komputery

Sprzęt komputerowy i wszystko co z nim związane.

Fotografia

Bez znaczenia czy to fotografia cyfrowa czy analogowa, końcowy efekt czyli zdjęcie nie zależy od posiadanego sprzętu ale od wyczucia i pewnego zmysłu osoby robiącej zdjęcie

GPS czyli nawigacja satelitarna

Nikogo nie trzeba przekonywać o zaletach nawigacji satelitarnej, GPS czyli Global Positioning System ale czy wszyscy wiedzą jak to coś działa ? Jeśli nie to zapraszam do lektury

Internet

Internet wkroczył w nasze życie: trudno wyobrazić sobie pracę bez kontaktu z nim, porozumiewanie się bez e-maili. ilionów ludzi na całym świecie internet zastępuje nauczyciela, pozwala robić zakupy bez wychodzenia z domu czy płacić rachunki bez stania w kolejce.

Telekomunikacja

Telefonia stacjonarna, telefonia komórkowa, telefonia internetowa, VoIP oraz pozostałe usługi dzięki którym możliwe jest przekazywanie danych w sieciach telekomunikacyjnych bez których życie wydaje się jeśli nie niemożliwe to bardzo utrudnione w obecnych czasach

Start » Internet

Wyszukiwarki internetowe – zagraniczne

Autor: | Publikacja: 17 listopada 2009 – 19:15Brak Komentarzy

wyszukiwarki-zagraniczne Co prawda Google to najpopularniejsza wyszukiwarka ale są też inne wyszukiwarki niejednokrotnie oferujące więcej opcji wyszukiwania.  W sieci można znaleźć listy wyszukiwarek, które  obejmują często po ponad sto pozycji. Duża część z tych stron jest przeznaczona dla zapaleńców lub specjalistów z danych dziedzin. Ale wiele serwisów ma charakter na tyle ogólny, że może przydać się praktycznie każdemu użytkownikowi sieci. Chodzi tu zarówno o typowe, googlo podobne strony, np. Yahoo! Search czy Live Search, jak i tematyczne witryny – skanujący blogi Technorati, poszukujący obrazów Picsearch czy prawniczy Lexis.

Trochę historii

Pierwszym narzędziem wykorzystywanym do przeszukiwania sieci był Archie. Stworzył go w 1990 roku kanadyjski student Alan Emtage. Mechanizm pobierał listy zasobów ze wszystkich ogólnodostępnych serwerów FTP, nie analizował jednak zawartości plików. Dlatego wiele zależało od tego, jak dokładne były nazwy tych ostatnich. Popularyzacja protokołu Gopher zaowocowała powstaniem Veroniki i Jugheada. Działały na podobnej zasadzie co Archie.

Pierwszą wyszukiwarką z prawdziwego zdarzenia był Wandex, który opierał się o robota World Wide Web Wanderer stworzonego przez Matthewa Graya z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w 1993. W tym samym roku pojawił się Aliweb, a nieco później Lycos i WebCrawler (wszystkie istnieją do dziś). W 1995 r. rozpoczęła się era AltaVisty i Excite?a, które rywalizowały z Yahoo! (wtedy jeszcze serwis ten był katalogiem stron). Wraz z początkiem XXI wieku dominującą pozycję zaczęło zdobywać Google.

źródło: www.magazyninternet.pl

Wyszukiwarki zagraniczne

Bing (poprzednio: Windows Live Search i MSN Search) ? stworzona przez amerykańską firmę Microsoft wyszukiwarka internetowa, początkowo jako część portalu MSN, później stała się częścią Windows Live, obecnie jest samodzielną wyszukiwarką. Obecnie producent nazywa ją nie tylko wyszukiwarką internetową, ale również silnikiem decyzyjnym ze względu na ilość zaimplementowanych funkcji pomagających podjąć decyzję odnośnie np. restauracji czy biletów lotniczych.
www.bing.com

Ask.com – wyszukiwarka internetowa, wprowadzona w 1996 roku. Dawniej jako Ask Jeeves.
Ask.com to czwarta co do wielkości wyszukiwarka w USA.
ask.com

Answers.com – bardzo rozbudowana wyszukiwarka, która pozwala na  zapisywanie pojedynczych odnośników  z listy wyników – umożliwia tworzenie listy odnośników, które można zapisać w formie zakładki, przesłać mailem do znajomych, pozwala również na wysłanie odnośnika dla znajomych, udostępnić go współpracownikom czy wydrukować.
answers.com

Exalead.fr Powstała  w 2000 roku. Obecnie w jego indeksie znajduje się ponad 8 mld stron, a interfejs – wzorem większych serwisów – dostępny jest w kilku językach. Strona umożliwia tropienie kanałów RSS, plików audio i wideo oraz wpisów w Wikipedii.
exalead.fr

A9.com to uruchomiona 14 kwietnia 2004 roku przez sklep internetowy Amazon.com wyszukiwarka internetowa, oparta na technologii Google.
A9 posiada cechy, których brak innym popularnym wyszukiwarkom. Zarejestrowani użytkownicy mogą po zalogowaniu przeglądać historię swoich poszukiwań i odwiedzonych stron. Istnieje również możliwość dodawania zakładek i opisów do wyszukanych linków. Moduł Discover (ang. odkrywać), będący jeszcze w fazie testów, prezentuje dodatkowe strony wyszukane na podstawie dotychczasowej aktywności użytkownika.
Dla Internet Explorera udostępniono specjalny pasek (Toolbar), ułatwiający wyszukiwanie i dodawanie własnych notatek. Trwają prace nad udostępnieniem tego rozwiązania dla innych przeglądarek.
A9 wykorzystuje różne wyszukiwarki dla konkretnych poszukiwań:

  • Google ? wyszukiwanie stron internetowych i grafiki
  • Amazon.com ? wyszukiwanie w książkach dostępnych w tej księgarni (Search Inside the Book)
  • Internet Movie Database ? wyszukiwanie filmów (moduł Movies)
  • GuruNet ? wyszukiwanie w serwisie zawierającym m.in. encyklopedię, słownik i leksykon (References)
  • Alexa ? informacje na temat wyszukanych stron (m.in. kategoria, popularność strony)

Uaktywnienie poszczególnych modułów powoduje podział okna przeglądarki na pionowe części, dzięki czemu można jednocześnie wyszukiwać informacji na ten sam temat w internecie i np. wśród książek i filmów.
Czasem wyświetlane są również sponsorowane linki z Google AdWords Wyszukiwarka budzi również pewne kontrowersje, związane z zapisywaniem całej historii poszukiwań użytkownika (programy szpiegujące) i powiązaniem jej z kontem użytkownika w Amazon.com. Uważa się, że może być to wykorzystywane do przesyłania reklam związanych z zainteresowaniami użytkownika. Istnieje wersja Generic A9, pozbawiona niektórych funkcjonalności, która nie zapisuje żadnych informacji o użytkowniku.
a9.com
generic.a9.com

AltaVista – wyszukiwarka internetowa opracowana w 1995 r. przez dział badawczy Digital Equipment Corporation, bazująca na wprowadzonych w tamtym czasie szybkich serwerach Alpha tej firmy.
Twórcy opracowali uprzednio nowatorską metodę gromadzenia każdego wyrazu w szybkim, przeszukiwalnym indeksie, co legło u podstaw zbudowania wyszukiwarki sieciowej. W szybkim czasie przewyższyła ona konkurencyjne Lycos i Excite, była też pierwszą wielojęzyczną wyszukiwarką i obsługiwała języki oparte na niełacińskich alfabetach, jak japoński czy chiński. Jednym z mechanizmów był BabelFish, oferujący narzędzia do automatycznej translacji stron. Nowatorskimi narzędziami były wyszukiwanie fraz i multimediów.
Po zakupieniu firmy DEC przez Compaqa AltaVista sukcesywnie traciła na znaczeniu i ostatecznie wyszukiwarka została wydzielona jako niezależna firma, którą w lutym 2003 wykupiła firma Overture Services, W marcu 2004 Overture została z kolei przejęta przez Yahoo!.
Wyszukiwarkę obsługuje też specjalna wtyczka do przeglądarki AltaVista Toolbar, dająca dostęp do rozmaitych narzędzi wyszukiwawczych.
AltaVista była jednym z kilku serwisów, który najpierw obiecywał „bezpłatne konta e-mail” a następnie wprowadził za nie opłaty, zmuszając zaskoczonych użytkowników albo do utraty adresu albo do wniesienia opłaty.
altavista.com

Excite ? pierwotnie wyszukiwarka, obecnie portal internetowy.

  • W 1993 po raz pierwszy zostaje uruchomiony projekt Architext, koordynowany przez pięciu studentów z Uniwersytety Stanford. Projekt ten w przyszłości przekształci się w jeden z większych pionierskich katalogów stron internetowych ? Excite.
  • 1994 – powstała firma Excite Inc. promująca swój produkt, wyszukiwarkę Excite.
  • W 1995 ukazała się oficjalna strona serwisu wyszukiwawczego Excite

excite.com

Lycos ? wyszukiwarka internetowa opracowana przez firmę Lycos, Inc. z Waltham, stan Maryland. W 2000 r. Lycos połączył się z Terra Networks, czołowym dostawcą usług internetowych dla hiszpańsko- i portugalskiego obszaru językowego, tworząc firmę Terra Networks.
Na początku 2004 r. firma zrestrukturyzowała się, rozwijając portal do postaci obszernej wspólnoty online, natomiast oddział Lycos w USA został sprzedany w październiku firmie Daum Communications Corporation.
lycos.com

Clusty – kolejna wyszukiwarka, której silnik działa na zasadzie grupowaniu podobnych elementów wyszukiwania razem, w jeden spis np wpisując hasło „rytko” otrzymujemy w bocznym menu odnośniki do grupowych rezultatów wyszukiwania:
Marczewska-Rytko
Science
Conference, International
Rytko¨nen
itd.
Gdyby tylko Clusty chciało dobrze przeszukiwać polskojęzyczne strony…
clusty.com
I na koniec jak wygląda praca w centrum najbardziej popularnej popularnej wyszukiwarce:

Dodaj komentarz!

Weź udział w dyskusji poniżej lub trackback z Twojego bloga. Możesz także subskrybować poniższe komentarze poprzez kanał RSS.

Bądź miły. Zachowaj porządek. Pisz na temat. Nie spamuj.

Możesz użyć następujących tagów:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Chcesz aby w Twoim komentarzu pojawił się Twój własny avatar? Zarejestruj się w Gravatar.